SVEConnect

AP High School Football Poll

Class 6A

School (first-place votes) Record Points Previous
1. Bradley Central (5) 9-0 131 1
2. Oakland (8) 8-1 124 2
3. Brentwood 9-0 111 3
4, Germantown (1) 9-0 108 4
5, Bearden 7-2 66 6
6, Clarksville 9-0 51 9
7. Riverdale 7-2 44 7
8. Maryville 6-3 30 NR
9. Mt. Juliet 8-1 27 5
(Tie) Jefferson County 8-1 27 NR

Others receiving votes: Houston 25. Collierville 12. Ravenwood 11. Bartlett 2. Cookeville 1.

Class 5A

School (first-place votes) Record Points Previous
1. Knoxville West (11) 8-1 137 1
2. Henry County (2) 8-1 122 2
3. Southwind (1) 9-0 105 4
4. Page 8-1 99 5
5. Nolensville 8-1 71 6
6. Centennial 7-2 65 3
7. Oak Ridge 7-2 46 8
8. Powell 7-2 35 10
9. Sevier County 8-1 24 NR
10. McMinn County 6-3 18 7
(Tie) Munford 7-2 18 9

Others receiving votes: Shelbyville 12. Hendersonville 10. Knoxville Halls 4. Beech 4.

Class 4A

School (first-place votes) Record Points Previous
1. Pearl-Cohn (10) 9-0 130 1
2. Upperman (2) 9-0 111 2
(Tie) Elizabethton (1) 8-0 111 3
4. Hardin County (1) 9-0 105 4
5. Greeneville 7-0 97 5
6. Macon County 8-1 69 6
7. Marshall County 8-1 54 7
8. Haywood County 7-2 40 9
9. Millington 8-1 15 NR
10. Anderson County 5-4 14 NR

Others receiving votes: Gibbs 9. Loudon 5. Stone Memorial 5. South Gibson 4. Red Bank 1.

Class 3A

School (first-place votes) Record Points Previous
1. Alcoa (10) 8-1 135 1
2. Dyersburg (2) 9-0 126 2
3. Meigs County (2) 9-0 116 3
4. Gatlinburg-Pittman 8-1 94 4
5. East Nashville 7-2 70 5
6. Covington 7-2 66 6
7. Giles County 7-1 63 7
8. McMinn Central 7-2 45 9
9. Kingston 7-2 31 8
10. Westview 6-3 9 NR

Others receiving votes: Sequatchie County 4. Sheffield 4. Johnson County 4. Unicoi County 2. Chuckey-Doak 1.

Class 2A

School (first-place votes) Record Points Previous
1. York Institute (5) 9-0 131 1
2. Marion County (4) 9-0 120 2
3. Huntingdon (5) 8-1 115 3
4. Loretto 9-0 100 4
5. East Robertson 8-1 53 5
6. Riverside 7-2 52 8
7. Milan 8-1 51 7
(Tie) Smith County 7-2 51 6
9. Mitchell 9-0 32 10
10. Lewis County 8-1 28 9

Others receiving votes: Hampton 12. South Greene 9. Mt. Pleasant 7. East Hickman 5. Happy Valley 4.

Class 1A

School (first-place votes) Record Points Previous
1. South Pittsburg (9) 9-0 134
2. Dresden (5) 9-0 129
3. Moore County 9-0 111
4. McKenzie 8-1 96
5. MASE 7-1 78
6. Coalfield 8-1 76
7. Union City 6-3 52
8. Whitwell 7-2 34
9. Clay County 6-3 28
10. Collinwood 6-2
(Tie) Oliver Springs 6-3

Others receiving votes: Cornersville 6. Gordonsville 5. Cloudland 2. Lake County 1.

Division II-A

School (first-place votes) Record Points Previous
1. Jackson Christian (14) 9-0 140 1
2. Middle Tennessee Christian 8-1 133 2
3. Friendship Christian 7-2 102 3
4. Trinity Christian Academy 7-2 92 4
5. First Assembly Christian 7-2 81 5

Others receiving votes: Columbia Academy 12.

Division II-AA

School (first-place votes) Record Points Previous
1. CPA (10) 8-1 130 2
2. Boyd Buchanan (3) 9-0 124 T-3
3. Franklin Road Academy (1) 8-1 115 1
4. Knoxville Webb 8-1 103 T-3
5. Davidson Academy 8-1 63 5

Others receiving votes: Lausanne Collegiate 25.

Division II-AAA

School (first-place votes) Record Points Previous
1. McCallie (14) 9-0 140 1
2. MUS 8-1 118 3
(Tie) Baylor 7-2 118 2
4. Ensworth 7-2 97 4
5. Lipscomb Academy 4-5 51 NR

Others receiving votes: Knoxville Catholic 18. CBHS 12. MBA 6.